poniedziałek, 30 marca 2020

Jak się uczyć żeby się nauczyć


Motywacja - to  główny warunek powodzenia w nauce.
                            Najpierw należy zadać sobie pytanie
PO CO JA MAM SIE UCZYĆ?

UCZĘ SIĘ BO CHCĘ




 - być dobrym i mądrym uczniem,
 - dostać sie w przyszłości do dobrej szkoły,
- wiele osiągnąć w życiu.

UCZĘ SIĘ BO MOGĘ:
 - lepiej wykorzystać mój mózg
- uruchomić moje ukryte rezerwy,
 - pozbyć się blokad,
 - odnieść sukces 

UCZĘ SIĘ BO POTRAFIĘ:
- słuchać z uwagą,
-aktywnie czytać,
- notować,
- zapamiętywać,
- dobrze napisać kartkówkę ,sprawdzian




Zapamiętajcie !!! 10 sposobów na szybkie uczenie się:
   1.  Bądź systematyczny! Nie ucz się tylko przed klasówka, ale staraj sie zaglądać do zeszytu przed każdą lekcją. Wystarczy pół godziny, aby nie narobić sobie zaległości. Zacznij od przejrzenia materiału, który chcesz opanować. Jeśli trzeba, podziel go na mniejsze części i ucz się po kolei, zgodnie z planem.

2. Zorganizuj sobie jasne, ciche i uporządkowane miejsce pracy! Ucz się w tym samym miejscu i o stałej porze. Pomoże Ci to w zapamiętaniu i przypomnieniu wiadomości. Zadbaj o korzystne otoczenie :
       – dobre oświetlenie,
       – odpowiednia temperatura pomieszczenia,
       – świeże powietrze w pokoju (regularnie wietrz swój pokój)

3.Koncentruj się! Skup sie na tym, czego aktualnie sie uczysz, nie oglądaj w tym czasie telewizji, nie korzystaj z telefonu, zamknij drzwi od  pokoju i poproś, aby nikt Ci nie przeszkadzał.
4. Rób dobre notatki! 
Nie przepisuj wszystkiego, ale notuj najbardziej istotne informacje. Obklejaj karteczki po całym pokoju. Wbrew pozorom, to wcale nie jest strata czasu! Łatwiej zapamiętasz rzeczy, które notujesz. Na sprawdzianie szybko przypomnisz sobie, że wzór, którego potrzebujesz do rozwiązania zadania, wisi nad Twoim biurkiem i został napisany zielonym flamastrem .Używaj skrótów, kolorów, rysuj obrazki!!!! To, co ważne, pisz drukowanymi literami. A także :
– stosuj czytelną, przejrzystą formę graficzną,
– notuj tylko na jednej stronie kartki, aby łatwiej ci było przeglądać notatki,
– używaj kolorów, podkreśleń, strzałek, znaków graficznych oraz własnych skrótów. Jeśli ich nie masz, to postaraj się stworzyć kilka na początek.
– słuchając opowiadania, wykładu, czy oglądając film związany z tematem, lepiej przyswoisz sobie informacje aktywnie notując, rysując mapy pojęć lub mapy myśli.

5. Ucz sie zagadnieniami! Przeczytaj tekst. Wynotuj z niego kilka najważniejszych punktów i ucz się ich po kolei. Dzięki temu Twoja wiedza nie będzie chaotyczna.
6. Nie wkuwaj bezmyślnie na pamięć! Zrozum to, czego sie uczysz. Szybciej zapamiętasz, a poza tym nie narobisz sobie wstydu, kiedy ktoś poprosi Cię o wyjaśnienie tematu.
Mów do siebie lub do… kota  :) Powtarzanie na głos znacznie przyspiesza zapamiętywanie informacji. Możesz opowiadać treść lektury swojemu zwierzakowi albo samemu sobie
7. Kiedy czujesz sie zmęczony, rób sobie przerwę! Chwila relaksu (np. taniec przy ulubionym przeboju, krótki spacer)dotleni Twój organizm, a wiedza sama będzie Ci wchodziła do głowy.
8.Bądź uczciwy wobec samego siebie! Ucz się tego, czego nie wiesz, a nie w kółko powtarzaj to, co już dawno umiesz.
9. Korzystaj z różnych źródeł wiedzy! Ucz sie nie tylko z podręczników, ale zaglądaj też do Internetu ,czytaj książki popularnonaukowe. Porównuj, uzupełniaj, wyciągaj wnioski.

10. Przed klasówką lub kartkówką powtarzaj materiał! Przeczytaj notatki, zadawaj pytania i odpowiadaj na nie własnymi słowami. I nie jęcz, że masz dosyć szkoły albo zdalnych lekcji, tylko uśmiechaj się. Pozytywne nastawienie jest kluczem do sukcesu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!





 Na koniec obejrzyjcie filmiki :
Jak się uczyć i wszystko pamiętać oraz
 Jak się uczyć żeby się nauczyć 

WARTO OBEJRZEĆ!

piątek, 27 marca 2020


BEZPIECZNA PRACA Z KOMPUTEREM I W INTERNECIE - Nauka zdalna w domu

Krótkie szkolenie dla rodziców 

Upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży wiedzy o bezpieczeństwie oraz kształtowanie właściwych postaw wobec zagrożeń, w tym związanych z korzystaniem z technologii informacyjno-komunikacyjnych, jest jednym z podstawowych zadań systemu oświaty.

Szkoły i placówki, zapewniając uczniom dostęp do internetu, są zobowiązane podejmować działania zabezpieczające uczniów przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju.

W przypadku konieczności pracy zdalnej, zapewnienie bezpieczeństwa uczniów pozostających w domu spoczywa na ich rodzicach. Są oni także odpowiedzialni za potencjalne szkody, jakie mogą spowodować ich dzieci za pośrednictwem internetu innym osobom.

Poniżej znajdą Państwo wybrane, możliwe zagrożenia, na które należy zwrócić uwagę. 


TREŚCI ZAGRAŻAJĄCE ROZWOJOWI PSYCHICZNEMU I MORALNEMU DZIECI I MŁODZIEY
. Podczas przeglądania treści potrzebnych do nauki w wynikach wyszukiwania może pojawić się strona, która nie jest przeznaczona dla dzieci. Również niektóre aplikacje sugerowane użytkownikowi strony są nieodpowiednie dla ucznia. 

Warto ustawić w używanych systemach operacyjnych opcje kontroli rodzicielskiej. W miarę możliwości rodzice powinni jednak towarzyszyć dziecku podczas nauki. Jest to szczególnie ważne w przypadku młodszych uczniów.  


NIEZWERYFIKOWANE INFORMACJE. CO JEST PRAWDĄ, A CO FAŁSZEM? 
Podczas nauki on-line dziecko może natrafić w Internecie na informacje, które wzbudzą w nim niepokój. Ważne jest, aby omówić taką sytuację i wyjaśnić dziecku, że wiele treści zamieszczanych w sieci nie służy informowaniu, a często tylko przykuwaniu uwagi czy zwiększaniu częstotliwości odwiedzin danej strony.



REKLAMY
 W sieci pojawia się mnóstwo reklam, które są często profilowane dla konkretnego użytkownika. Rodzice powinni pamiętać o wynikających z tego zagrożeniach. 


OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH I WIZERUNKU  
Szkoły pracujące na platformie epodreczniki.pl mogą być pewne, że dane osobowe uczniów są bezpieczne. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele powinni mieć świadomość, że nieodpowiedzialne logowanie się do stron komercyjnych, bez przeczytania regulaminu portali, automatyczne wyrażanie zgód na dostęp do zdjęć, filmów, kontaktów, które są w telefonie, może okazać się niebezpieczne. Ważne jest również, aby podczas zdalnej nauki nie narazić się na nieumyślne złamanie prawa, gdy nieświadomie udostępnimy dane osobowe lub wizerunek kolegów i koleżanek ucznia. 


UZALEŻNIENIE OD INTERNETU 
Dziecko, korzystając z Internetu do nauki i zabawy, nie powinno przekraczać czasu zalecanego na pracę przy komputerze dla danej grupy wiekowej. Może to skutkować zarówno problemami z koncentracją i nauką, ale również ze zdrowiem fizycznym. 


BEZPIECZEŃSTWO SPRZĘTÓW I DOSTĘPU DO SIECI  
Sprawdzajmy aktualność zabezpieczeń na komputerach i smartfonach dziecka. Istnieją darmowe programy kontroli rodzicielskiej.  Każdy system operacyjny daje również możliwość ustawienia pewnych ograniczeń. 



NIEBEZPIECZNE KONTAKTY 
Uczniowie które korzystają z Internetu, szczególnie z portali społecznościowych, są narażone na kontakt z osobami mającymi złe intencje, zamierzającymi popełnić przestępstwo. Dlatego też rodzice i nauczyciele powinni szczególnie interesować się, z kim  dziecko utrzymuje kontakt oraz informować o wszelkich próbach kontaktu ze strony obcych osób.  


CYBERPRZEMOC 
O wszelkich formach cyberprzemocy (słownej, nękania, podszywania się pod inne osoby) należy informować odpowiednie organy, zarówno w sytuacji, kiedy ofiarą jest nasze dziecko, jak i wówczas, kiedy jest ono świadkiem takich działań.


GRY KOMPUTEROWE I WIDEO
 Dzieci są również narażone na nieodpowiednie treści zawarte w grach. Aby tego uniknąć, warto sprawdzać kategorię wiekową danej gry oraz to, czy nie zawiera np. scen przemocy, hazardu, pornografii. Europejski system klasyfikacji gier PEGI nadaje oznaczenia wieku i treści zawartych w grze. Są one obecne praktycznie na każdej grze dostępnej on-line bądź w sklepie. 

Zachęcam także do zapoznania się z ciekawymi filmikami szkoleniowymi (kliknij):
Bezpieczne dziecko

czwartek, 26 marca 2020



"ZOSTAŃ W DOMU" Tak śpiewają artyści w filmie opublikowanym w serwisie YouTube. To m.in. członkowie Grupy MoCarta, wokalistka jazzowa Dorota Miśkiewicz czy Marcin Wójcik z kabaretu Ani Mru Mru. Artyści wystąpili jako zespół Domatorzy.

Zostań w domu na wesoło 

Również zachęcam Wszystkich do pozostania w domu!!!

Drogi Rodzicu!

Pedagog szkolny udziela porad, konsultacji oraz wspiera Rodziców w często spotykanych problemach czy kwestiach  związanych z edukacją i wychowaniem np.:
  • Zły wpływ rówieśników.
  • Nagrody i kary – jak mądrze wyznaczać granice i być konsekwentnym.
  • Czym zastąpić komputer? Bezpieczeństwo dziecka w sieci.
  • Młodsze rodzeństwo – konflikty.
  • Jak zwiększać samoocenę dziecka i jego poczucie własnej wartości?
  • Jak rozmawiać z dzieckiem, by się „dogadać”?
  • Dziecko z potrzebą akceptacji w grupie.
  • Problemy ze skupieniem uwagi i koncentracją w szkole i w domu.
  • Motywacja do nauki – jak ją zwiększać i co ją niszczy?
  • Dziecko nadwrażliwe, lękliwe.
  • Dziecko nadpobudliwe, ruchliwe.
  • Dziecko „agresywne” – przyczyny i sposoby radzenia sobie ze złością.
  • Jak nauczyć uczenia się – sposoby zastosowania mnemotechnik.
  • Diagnoza stylów wychowawczych rodziców, diagnoza stylu uczenia się dziecka.
  • Problemy z używkami w rodzinie i wśród dzieci.
Ponadto pedagog:
– oferuje indywidualne poradnictwo i konsultacje pedagogiczne,
– współdziała z innymi instytucjami i ułatwia z nimi kontakt,

Zapraszam do kontaktu poprzez dziennik Librus !!!!