poniedziałek, 26 kwietnia 2021

Dziecko z ADHD w domu i w szkole 


         Drodzy rodzice i nauczyciele!  W szkołach pojawia się coraz  więcej dzieci cierpiących na zespół nadpobudliwości ruchowej z zaburzeniami koncentracji uwagi. Schorzenie to ma podłoże biologiczne, ale co bardzo ważne NIE jest rezultatem złego wychowania przez rodziców. Aby stwierdzić, czy dane dziecko ma ADHD należy udać się do psychiatry dziecięcego. Nie możemy mówić, że dziecko, które jest bardzo impulsywne, a zarazem ma problemy z koncentracją na lekcjach na pewno cierpi na to schorzenie. Jest wiele chorób (np. cukrzyca, astma,), zaburzeń psychicznych (np. paniczny lęk, depresja, autyzm), skutki działania leków czy środków odurzających, które mogą przypominać objawy ADHD. Ogromnie ważna jest więc rozważna ocena trudności ucznia dokonana przez doświadczonego psychiatrę, a nawet psychologa dziecięcego. Dobra diagnoza ułatwi znalezienie skutecznej pomocy dla dziecka, jego rodziny, a także środowiska szkolnego. Ono samo ma zazwyczaj sporo pytań odnośnie tego, co się z nim dzieje, dlatego tak ważne jest ustalenie czy mamy do czynienia z ADHD czy też nie.

         Osoby z ADHD są zazwyczaj bardzo ruchliwe, w wieku niemowlęcym często dużo płaczą i nie śpią dobrze. Zazwyczaj dopiero gdy zaczynają naukę w szkole i wymaga się od nich tego, aby spokojnie siedziały w ławce 45 minut oraz wykonywały zadania od początku do końca, zaczynają się trudności. Uczeń z ADHD chce stale rozmawiać, przeszkadza innym dzieciom. Zdarza się, że takie osoby stale zapominają niezbędnych przyborów szkolnych. Dzieci z tym schorzeniem są zainteresowane wszystkim co się wokół nich dzieje (np. tym, że przejechał drogą autobus, ma nitkę na ubraniu czy słyszy odgłosy przedszkolaków z placu zabaw), dlatego jego uwaga jest rozproszona i nie może się skupić na zadaniu. Trzeba bardzo uważać na takie dzieci na drodze, gdyż młody człowiek gdy zobaczy coś po drugiej stronie ulicy, może wbiec na nią nie zwracając uwagi na nadjeżdżające pojazdy. Impulsywność ma także wpływ na relacje z innymi dziećmi. Uczeń z ADHD może brzydko się wyrażać, bić inne dzieci tylko dlatego, aby zaspokoić własną potrzebę. Wydaje się,że rozmyślnie dąży do wyrządzenia szkody i dlatego często jest odrzucany przez kolegów i koleżanki. Często jednak te dzieci nie mają złych intencji.

Aby pomóc dziecku z ADHD stosuje się wiele metod leczenia i środków wspierających . Są wśród nich : leczenie farmakologiczne, psychoterapia, terapia zachowania. Najczęściej stosowane terapie to trening dla rodziców oraz terapia behawioralna, EEG- Biofeedback. Terapeuta musi poznać dokładnie na czym polegają problemy, w jakich sytuacjach się pojawiają i jak rodzice sobie z nimi radzą, a następnie opracowuje strategie działanie odpowiednie dla całej rodziny.

W zmaganiach z ADHD jedną z podstawowych spraw jest optymistyczne nastawienie. Fachowa pomoc, determinacja i pozytywne nastawienie zarówno ze strony dziecka, rodziców i nauczycieli powinny poprawić sytuację oraz sprawić, że uczeń będzie szczęśliwy i będzie odnosił sukcesy.

poniedziałek, 12 kwietnia 2021

Asertywność - umiem powiedzieć NIE

 

Asertywność, czyli umiejętność radzenia sobie w sytuacjach społecznych

Każdy uczeń jest inny i niepowtarzalny. Różnicie się zainteresowaniami, temperamentem, ale także poglądami na wiele spraw.  I świetnie, tak być powinno. Ale musicie pamiętać  ,że jesteśmy częścią społeczeństwa, dlatego ważne jest budowanie właściwych relacji z kolegami, koleżankami, rodzicami , nauczycielami  oraz innymi ludźmi, z którymi macie kontakt.

Ważne jest , aby nie zmuszać nikogo do zmiany opinii i przekonań tylko dlatego, że mi się to nie podoba, gdyż ja myślę inaczej.  Kiedy stanowczo  bronimy swojego zdania, ale przy tym nie obrażamy i nie ranimy nikogo jesteśmy asertywni. Szanujemy swoje zdanie i zdanie innych. Asertywność nie jest naszą cechą wrodzoną, ale każdy może się jej nauczyć.         

 W zachowaniu asertywnym  należy pamiętać o tym, aby mówić spokojnie, ale stanowczo, nie spuszczamy wzroku. Nie wolno w takiej sytuacji krzyczeć lub wymachiwać rękami. Ćwiczyć umiejętność asertywnego zachowania można w różnych sytuacjach  społecznych, np.  mama kupiła ci koszulkę , która ci się nie podoba.  Złości się ,że wydała dużo pieniędzy , a ty nie chcesz w niej chodzić lub twój kolega zasiedział się u ciebie do późna, a ty masz jutro kartkówkę z języka angielskiego i zależy ci na dobrej ocenie ( koledze nie koniecznie).

Zastanówcie się jak zachować się asertywnie w takich sytuacjach . Na pewno nie będzie łatwo opanować emocje. Pamiętajcie, że w wielu sytuacjach nie warto być uległym. Kiedy rezygnujemy z własnych poglądów i opinii, możemy doznać poczucie krzywdy i niesprawiedliwości. Nie dajcie się wykorzystywać, nie bójcie się utraty aprobaty oraz reakcji innych osób. Z drugiej strony trzeba uważać, aby nie zachowywać się agresywnie, nie popaść w konflikt. Wtedy możemy stracić szacunek do samego siebie, a dodatkowo stać się nielubianym. Ważne  jest traktowanie każdego z uprzejmością.

Odmówić jest ciężko, ale jeszcze gorzej jest żyć w ciągłym poczuciu bycia wykorzystanym. Zachęcam Was do objerzenia filmu, który ukazuje jak należy być asertywnym




poniedziałek, 29 marca 2021

 Rady odnośnie zdrowego odżywiania!🍓🍒🍐🍏🍎

W obecnych czasach wszyscy zwracamy szczególną uwagę na zdrowie. Aby cieszyć się dobrym samopoczuciem należy jeść zdrowo. Ktoś może zapytać : Jak to zrobić? Zazwyczaj obchodzimy w szkole Dzień Profilaktyki i wtedy wiele uwagi poświęcamy zdrowemu odżywianiu , obecnie jest to niemożliwe, dlatego postanowiłam podjąć ten temat na blogu.

Podzielę się z Wami kilkoma radami, dzięki którym może zwiększyć się wasza chęć do życia i działania.

PO PIERWSZE WARZYWA !

 Drodzy uczniowie regularne jedzenie warzyw zmniejsza ryzyko chorób serca, nowotworów, cukrzycy, otyłości i wielu innych chorób. Postarajcie się, aby do wszystkich posiłków dodawać przynajmniej jedno warzywo, np. do kanapek zawsze wkładaj sałatę lub pomidorka, do obiadu koniecznie surówkę, do jajecznicy szczypiorek, na drugie śniadanie pokrojoną w słupki lub plasterki marchewkę lub paprykę. Mamy wiosnę, więc będziemy mieli coraz więcej świeżych warzyw, coraz więcej możliwości. Warzywa stymulują naszą odporność na różnego rodzaju wirusy oraz regulują działanie hormonów, poprawiają nasze samopoczucie.

PO DRUGIE WODA  !

Zamiast napojów sięgajcie po wodę. Dzięki niej nie będziecie senni i zmęczeni, a zwiększy się wasza koncentracja nad zadaniami, co jest niezwykle istotne, szczególnie teraz, podczas nauki zdalnej. Starajcie się pić wodę cały dzień, aby zmniejszyć ryzyko odwodnienia, które prowadzi do bólów i zawrotów głowy. Dodatkowo woda zapobiega rozwojowi otyłości i nadwagi. Tylko pamiętajcie Nie pijemy wód smakowych!

PO TRZECIE OGRANICZ CUKIER DO MINIMUM !

Wiem, nie jest to proste. Dzieci, młodzież, ale także i dorośli uwielbiają słodycze oraz słodkie napoje. Niestety ich wartość odżywcza je znikoma, a kalorie w nich zawarte są bardzo niezdrowe. Postarajcie się ograniczyć słodycze do max. 2 dni w tygodniu, a jako przekąskę lepiej zjeść pokrojone w słupki lub plasterki warzywa albo owoce. Nasz organizm spokojnie może spokojnie funkcjonować bez cukru.

PO CZWARTE JEDZ SYSTEMATYCZNIE !

Spożywanie 4-5 posiłków dziennie to klucz do zdrowia, gdyż zapewnia nam prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Ogromne znaczenie ma śniadanie, które powinno się spożyć do godziny po przebudzeniu. Już z samego rana należy dostarczyć naszemu organizmowi składników pokarmowych, energii do pracy mózgu i mięśni. Kolację warto zjeść ok. 3 godzin przed położeniem się spać. I pamiętamy nie podjadamy między posiłkami.

PO PIĄTE AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA !

Jedzenie zdrowych rzeczy jest bardzo ważne, ale nie możemy zapomnieć o ruchu. Proponuję aktywność fizyczną 5 razy w tygodniu po 30 minut dziennie. Może to być jazda rowerem, jazda na rolkach, bieganie, gra w piłkę nożną, a nawet spacery na świeżym powietrzu. Ruch ma mnóstwo korzyści dla naszego zdrowia , pozwala niwelować stres, pozwala zapobiec rozwojowi różnych chorób.

Drodzy uczniowie zasady żywienia wcale nie są skomplikowane i trudne do realizacji. Zachęcam Was do wcielenia w życie tych 5 podstawowych zasad zdrowego odżywiania . Zdrowy tryb życia wpływa korzystnie zarówno na fizyczną kondycję waszego ciała, ale także na psychikę, czyli maleje ryzyko depresji, nerwicy i innych poważnych chorób. A więc do dzieła!