czwartek, 25 maja 2023

 

Facebook poniżej 13 lat 👀

 

Wszyscy wiemy, że ograniczenie wiekowe na Facebooku (konto może utworzyć osoba która ukończyła 13 lat) to tak naprawdę fikcja. Wcześniejsze zakładanie konta dziecku można uzasadnić różnie np. koniecznością kontaktów, rozmów z rówieśnikami  czy przeświadczeniem, że nasza pociecha nie może być przecież gorsza od innych, a czasem szybkiej informacji co było zadane w szkole. Powyższe argumenty  nie są jednak zbyt trafne. Dla dziecka nie ma lepszej sposobu na zacieśnianie właściwych więzów z przyjaciółmi, niż kontakt twarzą w twarz. To właśnie w taki sposób nasz syn lub córka może nauczyć się myśleć w sposób krytyczny.

Na rozwijanie znajomości w Internecie będzie mieć przecież całe życie – po co więc w wieku 9 czy 10 lat przyspieszać ten proces?

 

Na pewno słyszeliśmy nie raz „Przecież wszyscy z mojej klasy już są na grupie!” . Poprzez uleganie uczymy nasze dziecko kapryśnego podążania za modą, które może być w przyszłości zgubne w skutkach.

W sieci czyha wiele niebezpieczeństw. Zjawisko cyberprzemocy jest

bardzo powszechne, nigdy nie wiemy kto siedzi po drugiej stronie ekranu, nie jesteśmy z dzieckiem non stop, nie wiemy co i z kim pisze.

Dzieci są łatwowierne i wiele osób to wykorzystuje.

 

Inną kwestią jest to, że portal   zachęca młodych ludzi do kreowania idealnego obrazu samego siebie. Wstawiane są piękne zdjęcia , w tym liczne przeróbki . Dziecko może mieć poczucie, że jest gorsze, brzydsze, będzie czuło się źle. Posty na Facebooku mają duży wpływ na emocje dzieci i ich rozwój.

Poza tym dzieci nie mają jeszcze do końca rozbudowanej świadomości prywatności zarówno swojej jak i rodziny, przez co mogą mieć trudności w ocenie tego, co można  i powinno się w Internecie publikować i komentować.

Tak więc nieprzemyślana zgoda rodziców na dostęp do Facebooka  może dostarczyć dziecku wiele radości, ale jednocześnie wyrządzić mu sporą krzywdę.

niedziela, 21 maja 2023

CZY MOJE DZIECKO JEST UZALEŻNIONE OD SMARTFONA ?

   Czy moje dziecko jest uzależnione od smartfonu?

Coraz większa liczba nawet małych dzieci jest przywiązana do smartfonu. Dosłownie wszędzie - w parku, na uroczystościach rodzinnych , nawet w sklepach- otaczają nas maluchy pochłonięte ekranami telefonów. Często próby odebrania urządzenia takiemu dwu lub trzylatkowi kończą się płaczem i histerią. 

Myślę, że wielu z nas bagatelizuje zagrożenia uzależnienia od smartfona 📱, mimo, iż ma to taki sam mechanizm jak w przypadku uzależnienia od alkoholu i narkotyków. Dziecko, które za długo korzysta z Internetu gorzej śpi, gorzej nawiązuje relacje "w realu", gorzej się uczy, gdyż ma zaburzoną koncentrację uwagi , gorzej się czuje , jest w dużym stopniu narażone na stany depresyjne. 

Pierwszym krokiem do uzależnienia jest czas, który młody człowiek spędza w telefonie. Okazuje się, że najnowsze badania w Polsce pokazują, że  nastolatkowie korzystają aktywnie ze smartfona  średnio ponad 4 godziny dziennie,  a 12% młodzieży nawet powyżej 9 godzin . ⏰

A jaki czas Państwa dziecko może spędzać w Internecie ?

To zależy od wieku :

0-2 LATA : NIE POWINNO ZUPEŁNIE SPĘDZAĆ CZASU PRZED WYŚWIETLACZEM KOMÓRKI

3- 5 LAT : do 1 godziny dziennie

6-12 LAT : do 2 godzin dziennie

13-18 LAT : do 3 godzin dziennie

Czy moje dziecko jest uzależnione ? . Oto symptomy, które powinny wzbudzić czujność rodziców:

Fizyczne :

-ma przekrwione oczy

- odczuwa ból kręgosłupa, nadgarstka , palców

-ma wahania apetytu

Społeczne :

- nie okazuje zainteresowania niczym poza telefonem

- wpada w konflikty z rówieśnikami, dorosłymi

- izoluje się od znajomych 

Psychologiczne:

-ma napady złości, czuje niepokój, gdy nie ma dostępu do Internetu

-traci kontrolę nad czasem spędzanym w Internecie

-ma wahania nastroju 

Zachęcam do wykonania testu "Czy moje dziecko jest uzalęznione od smartfona ?"   na stronie Czy jesteś uzależniony od internetu? – rodzice.co


Źródła

1.Raport NASK 2019, www.nask.pl

2. Fundacja Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii www.edukacja-zdrowotna.pl