niedziela, 21 czerwca 2020

Kochani uczniowie, pamiętajcie, aby wypoczynek podczas wakacji udał się musi być przede wszystkim bezpieczny. Oto kilka rad, abyście cali i zdrowi wrócili po wakacjach:

Pamiętajcie o bezpieczeństwie nad wodą , w górach , w lesie oraz w gospodarstwie na wsi


 


poniedziałek, 15 czerwca 2020


 Na czym polega zdrowy tryb życia ?
 Ostatnio coraz więcej mówi się i pisze o modzie na zdrowy tryb życia. Jest to hasło, które towarzyszy nam na co dzień, w mediach, prasie, a nawet w szkole. Na całym świecie  zapanowała moda na zdrowie. Pojawiają się reklamy klubów fitness czy gabinetów dietetycznych. Jest coraz więcej sklepów z ekologiczna żywnością oraz portali internetowych poruszających zagadnienia zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej.  Pomimo tak optymistycznego trendu na bycie „fit” kondycja zdrowotna naszego społeczeństwa nie za bardzo ulega poprawie. Często problemem jest brak czasu,  zbyt słabe zaangażowanie oraz brak chęci dbania o zdrowie na 100%.

Zdrowy styl życia polega przede wszystkim na zdrowym sposobie odżywiania oraz utrzymywaniu wagi ciała na odpowiednim poziomie. To, co jemy, ma bardzo duże znaczenie na nasz stan zdrowia oraz to jak wyglądamy i jak się czujemy!  Głównym celem prowadzenia zdrowego i aktywnego trybu życia jest właśnie dobre samopoczucie. Dzięki temu, że dostarczamy naszemu organizmowi niezbędnych substancji odżywczych, witamin i minerałów, których największe bogactwo znajdziemy w warzywach i owocach, nasze  narządy i organy lepiej pracują, więc ryzyko zapadnięcia na jedną z ciężkich chorób przewlekłych jest dużo mniejsze.   
Dbając o zdrowie musimy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu, aby nasz organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Regularne picie wody (co najmniej 2 litry dziennie) wpływa na nas pozytywnie .
 Regularny tryb życia to także wysiłek fizyczny. Regularne ćwiczenia, na przykład spacery, jazda na rowerze oraz wszelkiego rodzaju inne sporty ,mogą przyczynić się do stopniowej, lecz istotnej poprawy stanu zdrowia, jak również zwiększyć naszą energię psychiczną. Sport wpływa na naszą przemianę materii i rozwój mięśni i ma wiele innych walorów. Pisałam  już o tym w innym poście.
Zachęcam wszystkich do regularnej aktywności i dbałość o to, co jemy . Wystarczy chcieć,  a z pewnością zmiana naszego trybu życia wyjdzie na lepsze dla nas samych, jak i naszych bliskich.

środa, 10 czerwca 2020



Drodzy uczniowie klasy VIII!    
 Przed Wami dość stresujący moment w waszym życiu-  egzaminy ósmoklasisty.

Przedstawiam Wam kilka wskazówek jak walczyć ze stresem  i prawidłowo zorganizować swoją naukę:



1.Oczywiście , aby zdać egzaminy , trzeba przede wszystkim mieć wiedzę ( macie jeszcze kilka dni , więc zachęcam do powtórek), należy być optymistą 😊 i starać się opanować stres😎.

2. Jak się uczycie warto opowiadać na głos to, co się umie. Według mnie świetną metodą jest przepytywanie przez mamę lub brata czy siostrę👪 (np. czasowniki nieregularne z angielskiego), tylko uważajcie , aby nie tracić czasu na zbędne pogaduchy. Fajnie jak to jest kolega albo koleżanka z klasy (dwie osoby korzystają), ale teraz w związku z pandemią –odradzam.

3. Niektórzy lubią uczyć się w łóżku👀, nie jest to zbyt dobry pomysł , gdyż szybko chce nam się spać .Dużo lepsze jest biurko i tu warto gromadzić potrzebne materiały, aby nie tracić czasu na poszukiwania i  wychodzenia z pokoju.

4.Powodem stresu mogą być także nieprzespane noce. Niedostateczna ilość snu może wywoływać niepokój, rozdrażnienie i  trudności z koncentracją, a taki stan obniża naszą efektywność i dlatego powinniśmy zadbać o właściwy sen, szczególnie w noce przed egzaminami.                                                                            A co robić gdy ze stresu nie możemy zasnąć? Pomocne mogą być wieczorne spacery, wietrzenie pokoju, relaksujące kąpiele, relaksacyjna, spokojna  muzyka, czytanie książki .

5.Przy nauce nie należy przesadzać z mocną herbatą czy kawą, a tym bardziej z „Tigerami” , „Red Bullami „ i innymi energetykami (tego to w ogóle odradzam pić👎) . Lepsza będzie woda , nawet taka zwykła, przegotowana z czajnika. Woda  pomaga w  efektywnym  uczeniu się.

6 Gdy ktoś się bardzo stresuje to zachęcam  do prostych ćwiczeń oddechowych. Są one skutecznym sposobem zmniejszania poczucia niepokoju, rozdrażnienia i napięcia. Proponuję następujące ćwiczenie:

1.Zamknij oczy.

2       Prawą dłoń połóż na brzuchu, lewą - pośrodku klatki piersiowej.

3       Wykonaj głęboki wdech nosem.

4       Zatrzymaj powietrze w płucach z wypiętym brzuchem.

5        Wykonaj wydech przez usta.

6          Pozwól, aby brzuch wrócił do pozycji wyjściowej.


A  co robimy w dniu egzaminu?

7. Trzeba pamiętać , aby wstać o takiej porze, żeby mieć czas spokojne przygotować się i dotrzeć do szkoły bez nerwów, nie fundować sobie dodatkowego stresu. Ubranie naszykujcie sobie wieczorem.

8. Ważne, aby zjeść śniadanie. Zazwyczaj jak się stresujemy nie czujemy głodu, ale powinniście zmusić się do zjedzenia choć jednej kanapki. Nie przesadzajcie z ilością płynów rano, bo wychodzenie do toalety w trakcie egzaminu ósmoklasisty jest możliwe tylko w szczególnych przypadkach.

9. Ubierzcie się elegancko, ale wygodnie . Dziewczyny  pamiętajcie , że w spódnicy mini siedząc na egzaminie nie będziecie czuły się komfortowo. Rozumiem, że chcecie ładnie wyglądać, ale akurat na egzaminie warto pomyśleć, aby czuć się wygodnie, a nie myśleć jak tu usiąść i cały czas na tym się skupiać.

10 .Najważniejsza zasada to pozytywne myślenie . Zaufajcie sobie. UDA SIĘ NA PEWNO!!!👍

Trzymam za Was mocno kciuki !!!


poniedziałek, 8 czerwca 2020

Zasady dobrego życia, czyli jak żyć pozytywnie 
Ostatnio pisałam Wam o różnych zaburzeniach lękowych, więc dziś dla odmiany podjęłam bardziej pozytywny temat.  W chaosie i pośpiechu dnia codziennego, pośród wielu  frustracji  wobec  codziennych życiowych przeszkód, istnieje w każdym z nas potrzeba zachowania równowagi. Prawdziwe wyzwanie nie polega jedynie na przezwyciężeniu trudności, ale na przezwyciężeniu ich w sposób dobry , bez narażania na szwank zdrowia czy relacji z innymi, pozostając w dobrym zdrowiu, wewnętrznej harmonii, mając dobry wpływ na innych ludzi.

Ale czym się kierować, aby by mieć dobre życie? Nie istnieje jeden przepis czy recepta, jednak to czy jesteśmy szczęśliwi to głównie zależy od nas, a żeby naprawdę czerpać radość z życia trzeba mieć do niego dobre podejście. Przedstawiam Wam 6  zasad dobrego życia, które mogą sprawić, że możemy poczuć się lepiej , weselej i  bardziej pozytywnie !


Zapraszam także wszystkich do obejrzenia nagrania dlaczego nasze życie tak często ucieka nam między palcami. Jest jedna bardzo prosta  zasada , dzięki której  możemy  zacząć się cieszyć się życiem od zaraz . A jaka ? Posłuchajcie  jak żyć pełnią życia :

czwartek, 4 czerwca 2020


Fobia społeczna
Początkowo lęk przed obcymi jest naturalnym etapem rozwoju. Rozpoczyna się w 5-6 miesiącu i z czasem stopniowo zanika, zazwyczaj około 3 roku życia. Jeżeli lęk utrzymuje się dłużej i wpływa negatywnie na funkcjonowanie dziecka, wtedy możemy mieć do czynienia z tzw. fobią społeczną. Zaburzenie to objawia się nawracającym niepokojem, któremu towarzyszy unikanie innych osób, szczególnie nieznanych lub mało znanych.


Dużo dzieci w Polsce cierpi na fobię społeczną. Charakterystyczne dla nich jest na przykład to, że lubią bawić się same, a podczas wizyt znajomych rodziców chowają się w swoim pokoju i siedzą tam cały pobyt gości. Ogromnym problemem jest odpowiadanie przy tablicy, a istnym horrorem udział w akademii przed całą szkołą. Objawy fobii społecznej występują zarówno w relacjach z dorosłymi, jak i z rówieśnikami i w takim samym stopniu dotyczą chłopców, jak i dziewczynki. Dziecko lub nastolatek źle czuje się w kontaktach społecznych. W towarzystwie rówieśników jest nadmiernie skupione na sobie, ciągle analizuje jak mówi, jak wygląda i jak się zachowuje. Dziecko z fobią społeczną może obawiać się, że powie coś głupiego, że będzie za długo zwlekać z odpowiedzią, lub się zaczerwieni. Wyraża silne przekonanie, że jego zachowania będą negatywnie oceniane przez innych. Bojąc się kompromitacji, np. podczas recytacji wiersza w klasie może prezentować różne objawy fizyczne takie jak ból brzucha, czerwienienie, mdłości lub zawroty głowy. Co istotne, w domu, wśród członków rodziny i dobrze znanych osób, dziecko zachowuje się zupełnie swobodnie i nie odczuwa lęku.

Dzieci cierpiące z powodu lęku społecznego unikają, więc sytuacji, w których mogłyby czuć się zażenowanie lub być narażone na odrzucenie społeczne.

To prowadzi do poważnych problemów z codziennym funkcjonowaniem. Dziecko boi się chodzić do szkoły, może opuszczać lekcje, a w skrajnych przypadkach w ogóle odmówić wychodzenia z domu. Wycofanie ze środowiska rówieśniczego znacznie zaburza jego rozwój psychospołeczny.

Podstawą leczenia lęku społecznego jest psychoterapia. Odpowiednia terapia pozwoli dziecku stopniowo przezwyciężać swoje trudności, zmieniać krytyczny sposób myślenia o samym sobie oraz czerpać radość z kontaktu z kolegami i koleżankami. Celem pracy terapeutycznej jest nauczenie dziecka prawidłowego reagowania na doświadczane przez niego sytuacje. Wsparcie jest bardzo ważne gdyż nieleczona fobia społeczna może doprowadzić do depresji i innych poważnych schorzeń.

środa, 3 czerwca 2020


Niepokojące lęki u dzieci

Lęki  to są nasze emocje i każdy z nas ich doświadczył. Zazwyczaj  pełnią funkcje pozytywne i ostrzegają nas przed potencjalnym niebezpieczeństwem i mobilizują do poradzenia sobie z tą sytuacją. Jeśli dziecko obawia się sprawdzianu  lub kartkówki, to poprzedniego dnia poświęca więcej czasu na powtórzenie materiału i dzięki temu dostaje dobrą ocenę. Lęki mogą mieć jednak różne nasilenie i czas trwania.


Różne specyficzne lęki , które dzieci przeżywają,  są charakterystyczne dla  ich wieku:

  • 6 – 10 miesięcy – lęk przed nieznajomymi
  • 8 miesięcy – 5 roku życia – lęk przed separacją od opiekuna
  • 3 – 6 lat – lęk przed ciemnością, wyobrażonymi istotami i zwierzętami
  • 11 – 17 lat – lęk przed porażką, krytyką rówieśników

Niepokojące dla rodziców powinny być sygnały, kiedy lęk:
 - zaburza codzienne funkcjonowanie dziecka ( przykład : dziecko boi się pójść samo do swojego pokoju, nie chce wsiąść do samochodu),
- trwa nieproporcjonalnie długo w stosunku do wywołującego go bodźca ( przykład: dziecko  zobaczyło pająka nie uspokaja się, ale czuje lęk nadal przez cały dzień),
- jest nasilony nieproporcjonalnie do okoliczności ( przykład paraliżujący lęk podczas recytowania wiersza na forum klasy),
- jest wywoływany neutralnymi  bodźcami (na przykład jazdą autobusem,  wchodzeniem do budynku szkoły),
- lęk powoduje takie objawy jak
  oddechowe – przyspieszony oddech, wrażenie skróconego oddechu, uczucie
utrudnionego oddychania czy dławienia się
 skórne – czerwienienie się, bladość, gęsia skórka, rumień, swędzenie
mięśniowo- szkieletowe – drżenie mięśni, napięcie mięśniowe i ból mięśni,  skurcze
mięśniowe, drętwienie, 
 krążeniowe – uczucie kołatania, ciężaru w sercu, wzrost ciśnienia
 żołądkowo-jelitowe – biegunka, nudności, bóle brzucha, poczucie obecności ciała obcego w gardle, trudności w przełykaniu
 bóle głowy, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, wrażenie omdlewania, ból w klatce piersiowej, zaburzenia snu, częstomocz, suchość w jamie ustnej.
-  prowadzi do stałej drażliwości, mówieniu o lęku, zaburzeń snu, koszmarów sennych, długotrwałego  rozmyślania na szczególne tematy, często związane z lękiem.

Mówimy wtedy o zaburzeniach lękowych.  Mogą one dotykać nawet do 20% dzieci i nastolatków. Kiedy lęk utrudnia dziecku codzienne funkcjonowanie oraz powoduje cierpienie, warto wtedy poszukać pomocy, aby pomóc dziecku nauczyć się zarządzać swoimi emocjami.


poniedziałek, 1 czerwca 2020


Wspaniały pedagog Janusz Korczak powiedział kiedyś bardzo ciekawe zdanie „Nie ma dzieci są ludzie”. I to jest prawda. „Dziecko to także człowiek tylko, że jeszcze mały…”. Przecież każdy dorosły kiedyś także był dzieckiem. Tak, więc, podobnie jak każdy dorosły, dziecko jest właścicielem pewnych praw . A oto najważniejsze z nich: 


Zapraszam także do wysłuchania pięknej piosenki o prawach dzieci 

Jeżeli czujecie, że wasze prawa są łamane, napiszcie do mnie sekula94@wp.pl albo możecie skorzystać z Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka





                  


Dzisiaj 1 czerwca obchodzimy Dzień Dziecka! To święto nie tylko dzieci, ale i dorosłych, którzy w oczach swoich rodziców nadal są dziećmi. Dzień Dziecka wypełniony jest najszczerszymi życzeniami. Życzę, więc całej społeczności szkolnej  mnóstwa radości, szczęśliwych chwil, niekończącej się energii do realizowania marzeń i planów. Dużo zdrowia oraz wszelkiej pomyślności.              
Wioleta Sekuła, pedagog szkolny