czwartek, 30 kwietnia 2020


30 kwietnia Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci

Specjaliści podkreślają, że nie wolno dawać klapsów dzieciom, pod żadnym pozorem. Badania pokazują, że  taki sposób dyscyplinowania swoich pociech nie przynosi długotrwałych efektów w postaci zmiany zachowania. Psycholodzy na całym świecie  popierają  technikę wysyłania na krzesełko  czy do pokoju etc., gdy dzieci są niegrzeczne. Zmuszają one kilkulatka do zastanowienia się nad swoim zachowaniem oraz jego konsekwencjami.



 Okazuje się ,że porównaniu z dziećmi, które nie dostają klapsów, te, które ich doświadczają, o wiele częściej buntują się, domagają się natychmiastowego spełnienia ich  zachcianek, szybko się denerwują, mają napady szału, a także są fizycznie agresywne w stosunku do swoich koleżanek i kolegów.

Klapsy wykształcają  u dzieci bardziej strach  niż zrozumienie sytuacji. Nawet jeżeli kilkulatek po otrzymaniu klapsa przestanie się złościć, to nie znaczy, że rozumie, że nie powinien się w ten sposób zachowywać. Poza tym  klapsy sprawiają, że agresywne zachowanie w przyszłości postrzegane jest przez dzieci jako sposób na rozwiązywanie problemów.

Bardzo istotne jest inwestowanie czasu w rozmowy i w tłumaczenie już małemu dziecku, dlaczego jego zachowanie jest niewłaściwe. Zaowocuje to większą świadomością oraz kontrolą w wieku późniejszym.

Warto zapamiętać :

Klapsy  nie działają !

Klapsy  powodują ból i strach !

Klapsy uczą, że w miłości jest miejsce na przemoc

Klapsy  budują  bariery  między dziećmi, a rodzicami……



Gorąco zachęcam do obejrzenia  filmu  "Zamiast klapsa"  ,który w  sposób ciekawy pokazuje, jak radzić sobie z trudnymi zachowaniami  dzieci. Z filmu  można dowiedzieć się, jak nie stracić panowania nad sobą, gdy nasz kilkulatek zachowuje się niezgodnie z naszymi oczekiwaniami oraz jak komunikować się  z dzieckiem  , aby zachęcić go do współpracy.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz