czwartek, 2 kwietnia 2020


Być rodzicem nastolatka ….










Bycie rodzicem nastolatka nie jest łatwe. Jeżeli jednak rozumie się i pamięta, że okres dorastania jest tak samo trudny dla rodziców, jak i dla dziecka - to już mamy połowę sukcesu.

Większość rodziców boi się okresu, kiedy syn lub córka zaczyna dorastać. Zaczyna wtedy wymykać się spod kontroli, poszukuje wciąż nowych     doświadczeń, buntuje się, a rodzice czują się bezradni, w dodatku mniej   ważni dla ukochanego dziecka niż jego rówieśnicy.

Wszyscy chcemy być dobrymi rodzicami i nie szczędzimy wysiłku, aby nasze pociechy były szczęśliwe. Staramy się, chcemy dla dziecka jak najlepiej, a mimo to zdarza się, że spotykają nas rozczarowania, a nastolatek sprawia kłopoty.

Rozmowa jest podstawą dobrych kontaktów z dzieckiem, bo pozwala lepiej poznać jego świat, oczekiwania, marzenia, ale też różnorodne problemy. Nie bójmy się rozmawiać także na trudne tematy. Wiedza np. o narkotykach  czy dopalaczach pomaga przełamać opory przed rozmową z dzieckiem na ten trudny temat. Im więcej wiemy na dany temat, tym łatwiej przekonamy nastolatka o  szkodliwości danej używki. Zawsze starajmy się używać rzeczowych argumentów.



NAJWAŻNIEJSZE ZASADY KTÓRYCH WARTO PRZESTRZEGAĆ JAKO RODZIC

  Szanuj prawa dziecka!  
  Bądź przykładem  !  
Bądź konsekwentny i  rozmawiaj !


·         Bądź przykładem. Postępuj tak, by być wiarygodnym. Dzieci są dobrymi obserwatorami i łatwo zauważą, gdy nie robisz tak, jak mówisz.

·          Szanuj prawo dziecka do własnych wyborów, opinii, dysponowania swoim wolnym czasem. Doradzaj, ale nie narzucaj swojej woli.


·         Wymagaj, ale stawiaj dziecku warunki możliwe do spełnienia.

·         Bądź konsekwentny, aby nastolatek liczył się z tobą i wiedziało, że ustalone przez ciebie normy w ważnych sprawach muszą być respektowane.

·         Poznaj przyjaciół i znajomych syna lub córki . Pamiętaj, że w tym wieku koledzy i koleżanki odgrywają ważną rolę i bardzo często mają duży wpływ.

·         Bardzo ważne jest: poszanowanie prywatności, nieużywania przemocy, podziału obowiązków domowych, uczestnictwa w wydarzeniach rodzinnych.

·         Zasady panujące w rodzinie powinny ułatwiać jej funkcjonowanie, ale nie ograniczać nikogo. Zakazy powinny zaś dotyczyć tylko spraw naprawdę istotnych - bezpieczeństwa, zdrowia, wzajemnego traktowania się. Troszeczkę inną sprawą jest ustalanie zasad w rodzinie dotyczących dzieci. Nie da się wychować nastolatka bez stawiania mu pewnych ograniczeń. Wyznaczanie tych granic jest dość trudne, ale bardzo potrzebne. Dorastanie to burzliwy okres,  młody człowiek musi wiedzieć na co się zgadzamy, a na co nie. Dziecko czasem buntuje się i próbuje przekraczać nasze ustalenia. Wtedy powinien dowiadywać się jakie są konsekwencje tych zachowań. Stawianie ograniczeń wymaga od rodziców zaangażowania i traktowania poważnie wszystkich wprowadzanych zasad. Tylko wtedy mają one sens i działają. Pozostawianie dziecku zbyt dużej wolności najczęściej niestety nie sprawdza się.

·         Stawiaj dziecku drogowskazy, aby mogło bezpiecznie dorastać!

·         Moi drodzy nie bądźcie nadmiernie opiekuńczymi rodzicami. Pozwólcie nastolatkowi zdobywać doświadczenia; ono uczy się życia przede wszystkim robiąc nowe rzeczy, sprawdzając . Często jednak popełnia przy tym błędy, bądźcie zatem czujni i w porę reagujcie.

·         Określ jasno zasady dotyczące zakazu stosowania środków odurzających i innych używek, ale sam też unikaj nadużywania leków, papierosów i alkoholu. 
        









Ucz swoją pociechę jak przezwyciężać trudności i radzić sobie w trudnych sytuacjach. 

Zachęcam do wysłuchania bardzo ciekawego wykładu p.Beaty Rożek, psychologiem Human Clinic


Rodzina to podstawa do uczenia dzieci jak żyć wśród społeczeństwa i jak sobie radzić w życiu. To jak porozumiewamy się między sobą, w jaki sposób rozwiązujemy problemy, jak troszczymy się o siebie nawzajem – pokazuje naszym pociechom, co jest właściwe i pożądane, a co nie jest. W ten sposób budujemy system wartości, którym będą się kierowały. Zadaniem nas, rodziców jest stwarzać sytuacje sprzyjające rozwojowi tych ważnych umiejętności.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz