czwartek, 30 kwietnia 2020




Współczesne spojrzenie na temat savoir vivre'u w życiu codziennym

Każdy człowiek ma inną osobowość oraz  temperament. Młodych ludzi często denerwują  nakazy, zakazy, normy i przepisy. Ale jak tu bez nich żyć! Wyobraźcie sobie choćby jeden dzień, w którym wszystko dla wszystkich jest dozwolone i nic nie jest zabronione, każdy może robić co chce. Prawdopodobnie byłby to najgorszy dzień w dziejach ludzkości. Żyjąc wśród innych  musimy , czy to się nam podoba czy nie, przestrzegać praw i zwyczajów. Nie powinniśmy także lekceważyć reguł dobrego wychowania, mimo, że  za ich łamanie nie grozi ludziom więzienie, czy nawet mandat.


A dlaczego właściwie warto znać i stosować zasady kulturalnego zachowania się? 

§   Na podstawie zachowania zazwyczaj oceniamy innych i sami jesteśmy przez ludzi oceniani. Na pewno znacie przysłowie „Jak cię widzą, tak cię piszą”.

§  Zachowanie się zgodnie z zasadami dobrego wychowana zjednuje szacunek oraz sympatię u innych osób, a naruszenie tych reguł może powodować ośmieszenie ( drwiący uśmiech, ironiczne spojrzenie).

§   Człowiek nie musi zastanawiać się, jak się zachować w danej sytuacji, obawiać się ośmieszenia. Ma większe poczucie bezpieczeństwa i możliwości nawiązywania i utrzymania kontaktów z innymi ludźmi.

§    Dzięki dobrym manierom  nie zakłócamy życia innym.

§    Jest to element naszej tradycji, kultury

            

Reguły obyczajowe obejmują nie tylko  postępowanie w kontaktach międzyludzkich ubiór, czystość i higienę, zachowanie się w szkole, na wycieczce czy w restauracji. Zasady te odnoszą się także do  umiejętności opanowania niechęci i uprzedzeń, nie ujawniania złego  humoru oraz takich cechy, jak:

 -dyskrecja,

-umiejętność słuchania,

-punktualność,

-prawdomówność słowność

- uprzejmość

-uczciwość

A oto współczesne podejście do reguł dobrego wychowania : 5 podstawowych sposobów na Savior Vivre. Zobaczcie film:






A jeżeli nie będziecie wiedzieli jak się zachować w danej sytuacji, pomyślcie o wskazówce Jana Kamyczka:

 Z możliwych sposobów zachowania wybierz ten, w którym zagra życzliwość. Kto zachowa się życzliwie a z prostotą, ten zawsze dobrze się zachowa, nawet nie znając odpowiedniego przepisu lub gubiąc się w rozmaitych sprzecznych. Zwykle ten sposób życzliwy wymaga większego wysiłku niż konkurencyjny, który przychodzi ci na myśl – można się tym kierować.”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz