poniedziałek, 6 kwietnia 2020


JAK  JAKO RODZIC MOŻESZ  POMÓC  DZIECKU PRZEJŚĆ PRZEZ SZKOŁĘ ?


Nie da się napisać jednego  instruktażu, jak pomóc  dziecku przejść przez szkołę, bo każdy mały człowiek jest inny,  tak jak i każda szkoła jest  inna . Psychologia wychowania pozwala jednak  ustalić nam pewne ogólne reguły i wskazówki  dla rodziców:

1. Licz się ze zdaniem  swojego  dziecka.
Rodzice mają ambicje, żeby ich dziecko zostało lekarzem, prawnikiem, aktorem lub informatykiem. Owszem mają prawo do tego, ale bez przesady. Jeżeli my uważamy, że jakiś zawód jest wymarzony dla naszego syna lub córki, to wcale nie znaczy, że uszczęśliwi on nasze ukochaną pociechę.  Chcemy by syn interesował się np. informatyką, spróbujmy go tym    zafascynować. Jednak dopuśćmy do siebie możliwość, że może to jednak odrzucić.  Zauważmy jakie ma zainteresowania oraz talent i pomóżmy dziecku go rozwijać.





2 . Nigdy nie strasz szkołą.
Rodzice dość często wpajają pierwszoklasistom : "Zobaczysz, jak już pójdziesz do szkoły, to dopiero będzie". W ten sposób zaszczepiamy w dziecku lęk przed szkołą, strach przed nauką oraz nauczycielami. Tym sposobem nie pomożemy mu przystosować się do nowej sytuacji oraz nowych obowiązków.




3. Wspieraj, ale  nie wyręczaj.

Pozostawmy naukę dziecku, to przecież jego zadanie, a nie rodzica. My możemy jedynie wspierać naszą pociechę: pomóc mu znaleźć czas i zapewnić warunki do odrobienia lekcji, zainteresować ciekawą książką lub filmem. Oczywiście należy wytłumaczyć zadanie, kiedy dziecko samo sobie nie radzi i przychodzi z prośbą o pomoc. Ale nigdy nie odrabiajmy lekcji za niego ani nawet razem z nim. Zazwyczaj większość z rodziców postępuje inaczej. Często to nam zależy, aby dziecko odrobiło lekcje, kilkakrotnie powtarzamy: odrób lekcje!  Ustalmy z dzieckiem zasady np. o której porze będzie wykonywał prace domowe (najlepiej na początku roku szkolnego), a potem bardzo ważne jest, aby ich przestrzegać.



4. Staraj się mądrze motywować.

Niektórzy rodzice, zwłaszcza tatusiowie uważają, że groźba pasa lub awantury zmotywują dziecko do pracy. Otóż nieprawda. Od kar zawsze lepsze są nagrody, ale tu trzeba również bardzo ostrożnie postępować. Złotym środkiem będzie drobna nagroda w postaci uznania rodziców, pochwały ze strony mamy i taty. Rodzic musi uważać, aby nie doprowadzić do sytuacji , gdy dziecko uczy się tylko dla nagrody ( np. rzeczowej).

5. Ufaj swojemu dziecku, nie odtrącaj go.
Dzieci mają czasem w szkole dużo kłopotów - z nauką lub rówieśnikami i musi mieć z tym do kogo przyjść. Znajdźmy czas, aby wysłuchać naszego syna lub córkę, zrozumieć jego uczucia, pomóc mu odnaleźć się w trudnej sytuacji. 





6.  Zawsze doceniaj osiągnięcia dziecka, a nie tylko stopnie.
Po powrocie do domu często pytamy: Co dostałeś ?A dlaczego nie 5? , zamiast: Czego się dowiedziałeś? Bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka jest zauważanie i docenianie  nawet najmniejszych postępów i osiągnięć.


7. Nie chroń swojej pociechy przed konsekwencjami.
Jeżeli dziecko zrobi coś złego, nigdy go nie brońmy - niech poniesie konsekwencje swojego czynu. Jeżeli uczeń wyczuje , że rodzic ślepo go broni, będzie nadal źle postępował, wiedząc, że i tak nie zostanie ukarany , a w przyszłości obroną niech się martwią już rodzice -„Oni na pewno już  coś wymyślą, aby mnie usprawiedliwić”.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz