piątek, 22 maja 2020


Czy grozi Ci ortoreksja? 

Ze wszystkim można przesadzić, ale ze zdrowym żywieniem? 
Brzmi dziwnie prawda ? 
A jednak Amerykańskie Stowarzyszenie Psychiatrów (APA) ostrzega przed obsesją zdrowej żywności gdyż dbałość o zdrową dietę może przerodzić się w obsesję i doprowadzić do poważnej choroby - ortoreksji.
 Jest to zaburzenie odżywiania i bywa mylone w diagnozach z anoreksją, ale nie bazuje na tym jak dana osoba postrzega swoje ciało, tylko obsesyjnie dozoruje i dobiera wszystko, co znajdzie się na jej talerzu.

 Ortorektyk jest zafiksowany na punkcie „oczyszczenia”, większość swego czasu spędza na planowaniu, przygotowywaniu i spożywaniu posiłków. Bardzo często w przebiegu ortoreksji dochodzi do wykluczenia z jadłospisu całych grup pokarmów – np. pieczywa, makaronów, mięs oraz tłuszczów zwierzęcych i nabiału. Zdarza się, że osoby obsesyjnie skupione na swojej diecie prowadzą oczyszczające głodówki. Bywa, że doprowadzają się do anemii, zaburzeń krążenia, uszkodzenia mięśnia sercowego, a nawet anoreksji.

Na początku pojawiają się bóle i zawroty głowy, kłopoty z pamięcią i koncentracją. Następnie chory może mieć nudności oraz bóle brzucha, jest bardzo osłabiony. Brak dostatecznej ilości żelaza i cynku, którego źródłem jest mięso może spowodować anemię i spadek odporności. Wzrasta zagrożenie nadciśnieniem, chorobą serca, pojawiają się huśtawki nastroju oraz depresja. Jest to nowa choroba cywilizacyjna, bardzo groźna, która pochłonęła już wiele ofiar śmiertelnych.





A czy Tobie grozi ci ortoreksja? Zrób sobie poniższy test!

·         Czy ważniejsza jest dla ciebie, jakość tego, co jesz, niż przyjemność płynąca z jedzenia?

·         Czy myślenie o jedzeniu zajmuje ci więcej niż trzy godziny dziennie?

·         Czy już dziś rozmyślasz, co będziesz jadł (jadła) jutro?

·         Czy zbierasz książki o dietach oraz tabele kaloryczne?

·         Czy skrupulatnie przeliczasz codziennie wszystkie spożyte przez siebie kalorie?

·         Czy znasz sklepy z ekologiczną żywnością w swej okolicy i bywasz w nich regularnie? Czy zostawiasz w nich wiele pieniędzy?

·         Czy jesteś kontrolującą wszystko perfekcjonistką (perfekcjonalistą)?

·         Czy masz wrażenie, że od chwili, gdy zaczęłaś (zaczęłeś) stosować zdrową dietę, jakość twojego życia się poprawiła?

·         Czy odkąd stosujesz zasady zdrowej diety twoja samoocena wzrosła?

·         Czy żal ci ludzi, którzy wciąż jedzą niezdrowo?

·         Czy dręczy cię poczucie winy, gdy sama (sam) zjesz coś niezdrowego?

·         Czy z powodu wierności diecie unikasz kontakt towarzyskich?

·         Czy zdarza ci się unikać jakiejś imprezy z powodu niezdrowego menu?

·         Czy lubisz jeść samotnie?


Jeśli na więcej niż połowę pytań odpowiedziałaś (odpowiedziałeś) twierdząco, powinnaś(powinneś) zwrócić się o pomoc do specjalisty ( najpierw do lekarza rodzinnego, który pokieruje do specjalisty do spraw zdrowia psychicznego).


*test na podstwie  artykułu Luizy Łuniewskiej 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz