środa, 13 maja 2020


 Strategie rozwiązywanie sporów i konfliktów

      Zdarza się w naszym życiu, że z kimś się nie zgadzamy, a nawet pokłócimy. Wtedy odczuwamy wrogość i czynimy drugiej osobie wyrzuty. Ktoś może nam także zarzucić, że to, co robimy wcale nie ma sensu, że mamy złą wolę albo jesteśmy po prostu złośliwi. Często różni nas inny światopogląd czy punkt widzenia. Tak naprawdę to trudno być z każdym człowiekiem w zgodzie. Ale wcześniej czy później i tak musimy rozwiązać nieprzyjemny dla nas konflikt.


A czym właściwie  jest konflikt ? Słownik Języka polskiego podaje, że konflikt to przedłużająca się niezgoda między stronami, a także różnica między wartościami i postawami.
Myślę, że nikt z nas nie dąży do konfliktu, ale czy chcemy czy nie, jest on częścią naszych codziennych działań.  Bardzo ważne, aby nie tłumić problemów, ale szybko starać się rozwiązać wszelkie konflikty. Zaraz ktoś powie: „Ok! Ale jak to zrobić?” Nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. Musimy wybrać odpowiednią do danej sytuacji strategię działania.


Pani Katarzyna Płuska, specjalista od komunikacji społecznej proponuje 5 sposobów rozwiązywania konfliktów: współpraca, kompromis, walka, unikanie lub uleganie.  

1. WSPÓŁPRACA

W tej strategii działania skupiamy się na tym, co nas łączy, a nie dzieli. W całej sytuacji staramy się wspólnie znaleźć korzyść dla mnie, jak i drugiej osoby.
Niestety, współpraca często jest niemożliwa, gdyż mimo naszych pozytywnych sygnałów, druga strona nie chce albo zwyczajnie nie umie współpracować. Dość często się to zdarza.
Dwie osoby muszą się zaangażować, zrozumieć emocje i przede wszystkim chcieć się pogodzić.


2. KOMPROMIS

Ta strategia to nic innego jak poszukiwanie złotego środka, która polega na ustępowaniu i znajdowania rozwiązania konfliktu w imię wspólnego dobra. Gdy przyjdzie nam zrezygnować z ważnych dla nas kwestii, mimo, że rozwiążemy konflikt, to i tak nie jesteśmy szczęśliwi i usatysfakcjonowani.


3. WALKA

Walka o swoje często wyczerpuje zarówno emocjonalnie, jak i fizycznie, ale jest potrzebna dla niektórych do zdobycia autorytetu. Nawet jeśli  już wybierzemy ten sposób rozwiązywania konfliktu to z czasem musimy umiejętnie zmienić ten styl na inny, bardziej przyjazny.  
Ludzie, który chcą walczyć mają ciągła potrzebę udowadniania własnej przewagi, chcą w ten sposób ukryć swoje słabości. Aby rozwiązać konflikt trzeba przerwać odwet, być mądrzejszym emocjonalnie i podjąć działania pojednawcze, np. uśmiechnąć się, przyznać się do błędu, przeprosić, zaproponować szukanie wspólnego rozwiązania.


4. UNIKANIE

Dość częsta strategia. Unikamy rozmowy, odraczamy ją w czasie, gdyż chcemy się wyciszyć i zebrać siły. Czekamy, aż emocje opadną i będziemy gotowi zmierzyć się z drugą stroną konfliktu.
Jednak trzeba mieć na uwadze, że konflikt sam się nie rozwiąże. Możemy odczekać trochę czasu, ale w końcu i tak się z nim zmierzymy. Szkoda, więc tracić czasu i naszego zdrowia na rozmyślania i zadręczania się.


5. ULEGANIE

Ta strategia to dążenie do „świętego spokoju”, która daje w pewnym stopniu poczucie bezpieczeństwa. Uleganie jednak może doprowadzić do tego, że zostaniemy wykorzystani i zlekceważeni. Zazwyczaj ulegają osoby, które są nieśmiałe oraz niepewne siebie, ale także ludzie przyjacielsko nastawieni do świata.  Niektórzy ulegają, gdyż liczą, że druga strona zrobi to samo. Uleganie, aby kogoś zadowolić, nie myśląc o sobie, zazwyczaj nie wychodzi na dobre. Zawsze powinniśmy starać się być asertywni.




To my decydujemy, jaką strategię rozwiązywania konfliktu wybierzemy. Inaczej wygląda to w relacjach szkolnych – podczas relacji z kolegą czy nauczycielem; a inaczej w domu – podczas codziennych kłótni np. o pilot do telewizora z rodzeństwem. Warto jednak znać wszystkie i być skutecznym w działaniu w rożnych życiowych sytuacjach. 

 A na koniec zapraszam do obejrzenia ciekawego filmiku nakręconego przez uczniów jednej z polskich szkół odnośnie rozwiązywania konfliktu w klasie. Gorąco polecam

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz