piątek, 8 maja 2020

Dopalacze, informacje dla rodziców i nauczycieli



Dopalacze  są środkami odurzającymi zbliżonymi w działaniu do narkotyków. Działają na  człowieka stymulująco, relaksująco, a także halucynogennie. W Polsce stają się coraz bardziej popularne.


Niepokojące sygnały dla rodziców i nauczycieli świadczące o tym, że uczeń  może brać dopalacze 
·        nagłe zmiany nastroju i aktywności ucznia, 
·        momenty nagłego wzmożonego ożywienia przeplatane ze zmęczeniem i  ospałością,
·         młody człowiek może mięć nadmierny apetyt lub odwrotnie -brak apetytu,
·        nagły spadek zainteresowań ulubionymi  do tej pory zajęciami,
·        pogorszenie się ocen, ucieczki z lekcji,  pojawiające się konflikty z nauczycielami,
·        bunty, łamanie ustalonych do tej pory zasad zarówno w szkole, jak i w domu,
·        nagłe napady złości, agresji
·         izolowanie się od innych domowników, np.  poprzez  zamykanie się w pokoju,  oraz niechęć do wszelkich  rozmów z rodzicami. Dość częstym niepokojącym sygnałem może być nagła zmiana grona przyjaciół na innych, zwłaszcza na starszych od dziecka.

·        częste, nawet przesadne, wietrzenie pokoju, dodatkowo używanie kadzidełek i różnych odświeżaczy powietrza,
·        niepokojące mogą być już tajemnice, krótkie rozmowy telefoniczne, nagłe wyjścia.

Jak sprawdzić czy uczeń brał  dopalacze ?
Gdy syn lub córka wróci po imprezie, zapal światło i spójrz mu prosto w oczy. Uwaga ! Nie po to, żeby sprawdzić, czy źrenice są rozszerzone, czy zwężone  (po opiatach są zwężone, po stymulantach rozszerzone, rodzice nie są w stanie tego nie rozpoznać).  Należy kazać młodemu człowiekowi zasłonić ręką jedno oko, a potem gwałtownie odsunąć rękę na bok (nie w dół, bo to zajmuje więcej czasu i źrenica ma więcej czasu na reakcję). Jeśli po tym teście źrenice są takie same, to znaczy, że nie reagują na światło, czyli uczeń  może być pod wpływem dopalaczy . 

Co grozi uczniowi biorącemu dopalacze?

·        Główny problem to zaburzenia zachowania.  Uczeń jest agresywny, skłonny do prób samobójczych, łatwo wchodzi w konflikt z prawem. Zdarza się ,że uczniowie chcą skakać z okna na najwyższym piętrze np. szkoły lub innego budynku. W zeszłym roku w województwie lubelskim tak zginął chłopiec, który po zażyciu dopalaczy skoczył z dachu sklepu.

·        Nagły zgon wskutek udaru czy zawału po zażyciu dopalaczy  zazwyczaj dotyczy młodych ludzi z chorobami układu  krążenia. Ale może być różnie. A oto jak opisał swój stan jeden z uczniów do swoich znajomych po zażyciu dopalaczy :

"Nieznośna ociężałość myśli, nieznośny nierówny puls, mdłości, drgawki, stany lękowe, paranoje, ucisk w czaszce, miazga z mózgu, totalny killer. My wzięliśmy w trójkę 0,2 g, a koszmar trwa już 15 godzin i jest coraz gorzej. Jakby ktoś wziął sam 0,5 g w najlepszym razie wylądowałby na OIOM-ie albo w psychiatryku".

·        Uczniowi biorącemu dopalacze grozi nierówna praca serca, duszności, wysokie   ciśnienie tętnicze, to są bardzo niepokojące objawy, które mogą mieć przykre konsekwencje w przyszłości. 

Jak rozmawiać z młodym człowiekiem o dopalaczach?
 Każdy rodzic powinien usiąść z dziećmi i porozmawiać na temat dopalaczy, że coś takiego jest, a my się w związku z tym obawiamy się o nasze pociechy, bo nam na nich zależy. Wychowawcy i pedagog szkolny ma również obowiązek podejmować ten temat. Wszyscy razem powinniśmy wspierać młodego człowieka, aby czuł się ważny i wiedział, że może zawsze przyjść i porozmawiać na różne tematy. Najlepiej przeprowadzić taką rozmowę w starszych klasach szkoły podstawowej. 

Co może wyjść z takiej rozmowy?
Może  młody człowiek też się boi, że mu ktoś zaproponuje i jak ma się wtedy zachować . A może uważa , że dopalacze są legalne, że to nic takiego, a co tam może się stać, w końcu jest młody i zdrowy.

A co jeśli powie, że kiedyś próbowało? Co my jako rodzice lub nauczyciele możemy zrobić?

Najważniejsze : Nie wpadać w panikę, nie dramatyzować ! Musimy na spokojnie powiedzieć, co myślimy o dopalaczach, a nie powinniśmy oceniać młodego człowieka. Bo największą wartością jest, żeby dziecko miało z kim o takich rzeczach porozmawiać, czyli z rodzicem lub wychowawcą. Oczywiście  rodzic może powiedzieć, że to dla niego straszna informacja.  Dopalacze mogą przecież zabić, uzależnić, uszkodzić organy wewnętrzne. Warto wyjaśnić, że handlarzom chodzi tylko i wyłącznie o pieniądze, uzależnić klientów, żeby stale kupowali ich towar.

Gdzie  rodzić może uzyskać pomoc w sprawie dopalaczy?

    Ogólnopolski Narkotykowy Telefon Zaufania

 801 199 990,

 czynny   codziennie od 16.00 do 21.00

Ma w nazwie narkotyki, ale można dzwonić w sprawach związanych z dopalaczami, gdyż działają tak samo.

Ale można też zatelefonować do najbliższej poradni uzależnień albo tzw. punktu konsultacyjnego. W Trzebieszowie również funkcjonuje Punkt Konsultacyjny dla Osób Uzależnionych i ich Rodzin. Pracownicy podpowiedzą jak sobie radzić, mogą też poprowadzić  przez tę trudną rozmowę z dzieckiem. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz